Nezmarovy sliby chyby
Nezmar, odborník v mediální komunikaci
Na tento víkend jste vedle tištěných propagačních materiálů dostali i DVD lídra kandidátky ODS Luďka Nezmara. Tento typ produktu svědčí o autorově invenci v oblasti mediální komunikace. Také formální úroveň předvolebního klipu svědčí o jeho zkušenostech a schopnostech, nezapřou profesionála v oboru. Zde mu není co vytknout. Po stránce obsahové však naopak odhalují nízkou míru znalostí problematiky obce. A promítneme-li si velkorysé plány a sliby z klipu na výsledky dosavadní činnosti Luďka Nezmara, je namístě obava z opakování stereotypů jeho podnikatelské i politické kariéry: Megalomanské vize dospějí po pár letech k neodvratnému krachu.
Nezmar občan
V klipu Luděk Nezmar říká, že v naší obci žije už přes deset let. Ale do obce se přihlásil teprve před čtyřmi měsíci, v červnu 2010. Když to potřeboval kvůli možnosti kandidovat. Každoročně v Psárském zpravodaji upozorňujeme, že za nehlášené obyvatele plynou peníze z daní jinam. Za těch deset let bez trvalého pobytu Luděk Nezmar připravil obec, ve které žil, jejíchž služeb užíval, a které chce nyní starostovat, o nějakých sedmdesát tisíc korun. Museli to za něho „zatáhnout ostatní“. Tušíme, že stejně jako on je v obci nepřihlášeno cca 500 obyvatel a na nich za dekádu obci „uteklo“ nějakých 35 miliónů. Tito „spoluobčané“ nás reálně připravili o školku a vodojem k tomu.
Nezmar, investiční přísliby a střety zájmů
Ale podívejme se na konkrétní volební sliby. Luděk Nezmar slibuje investice do obce. To samé sliboval před volbami do zastupitelstva městské části Prahy 1 v roce 2006. (V tehdejším předvolebním článku, přetištěném ve volebních novinách našeho sdružení Obec pro občany, se vyznával z velmi hlubokého pouta k této části Prahy, ačkoliv podle jeho dnešního vyjádření už tehdy žil šest let v naší obci. Co si o tom myslet? Nemá také dnes už namířeno jinam?) V roce 2006 tedy v Praze sliboval: „V zastupitelstvu bych se chtěl věnovat zejména oblasti spojené s investicemi,… Takovým příkladem je …. vybudování nového domu s pečovatelskou službou nebo rekonstrukce nemocnice Na Františku.“ Dnes říká, že se na veřejných zakázkách městské části nepodílel. Nicméně na nemocnici Na Františku nezanevřel. Začínal právě tam, a právě v roce 2006, své podnikání v oblasti výroby hotových jídel. V zařízení města, kde byl zastupitelem. Je to v pořádku?
Dnes ve videoklipu kritizuje radního naší obce za subdodávky jeho firmy při výstavbě ČOV. Je pozoruhodné, že si pro své pozitivně laděné pasáže videoklipu i pro pozadí titulní fotografie přiloženého letáku Luděk Nezmar vybral opravenou fasádu kostela. Tu totiž opravila firma téhož radního. A nikoliv za obecní peníze.
Nezmar, znalec majetkoprávních vztahů v obci
Děj klipu je prostý, jak má i být. Nezmarova rodina naráží během své idylické vycházky na několik nevábných míst v obci. Luděk Nezmar všude slibuje nápravu. Jenže tady vidíme jeho naprostou dezorientaci v majetkoprávních problémech. Slibuje opravit z obecních peněz krajské silnice, opravu prostranství před úřadem v cizím vlastnictví, opravu fary ve vlastnictví církve, kritizuje stav cesty na soukromém pozemku. Chápeme, že na obecním majetku se ta křiklavá místa nehledala tak snadno a nebylo jich asi dost, mediální expert si proto vypomohl ve většině příkladů majetkem jiných vlastníků. Důležité je vyznění. Totiž, že neschopná a nepřející rada komplikuje rodině Nezmarových jejich procházku.
Nezmar a devítiletá škola
Ideovým vrcholem klipu je slib výstavby úplné devítileté školy na pusté pláni za obcí, před kterou mluvčí stojí. Slib otevření takové školy, nikoliv jen výstavby nebo přípravy projektu, je i ve volebním programu ODS. Škola této velikosti přišla nedávno město Říčany na více než 300 miliónů korun. Na prezentaci lídrů kandidátek tento týden naznačil Luděk Nezmar, jak to chce zařídit. Zná se s ministrem školství Dobešem za VV, právě ze zastupitelstva MČ Praha 1. Sliboval, že k němu má dveře otevřené, že od něho ty peníze dostane. Jednak víme, že osoba zastupitele Nezmara není u „véčkařů“ zrovna dobře zapsána, hlasoval totiž proti návrhu VV vyměnit bývalého starostu Hejmu za současného Dvořáka. Ale hlavně Dobeš žádné peníze na výstavbu škol nedrží. Já, ale třeba i starosta Dolních Břežan Michalík, bychom mu mohli povyprávět, že tudy cesta rozhodně nevede. Dost často jsem mluvil s oběma ministry školství za SZ, abych věděl, že ministerstvo školství je až třetí v řadě, které rozhoduje o penězích na výstavbu nových škol. Peníze dává ministerstvo financí. S ministrem Kalouskem se z obce stýká asi jiný zastupitel obce než Luděk Nezmar.
Nezmar a zajišťování finančních zdrojů
Dá se megalomanským slibům tedy věřit? Je tady paralela s minulostí. V našich novinách jste viděli chátrající stavbu bývalé mateřské školy v Maloticích na Kolínsku ve vlastnictví Nezmarovy firmy. Tamnímu zastupitelstvu Luděk Nezmar před lety navyprávěl mnohé o svých kontaktech a slíbil sehnat osmdesát miliónů z evropských zdrojů na rozjezd výrobny hotových jídel. Namísto toho dodnes uhradil jen zlomek kupní ceny objektu a ten chátrá. Podobně v naší obci usilovali s manželkou o koupi bývalého domu služeb na návsi v Psárech pro rodinné centrum. Obec se dokonce zavázala přispět až polovinou kupní ceny. Jenže ani druhou polovinu nesehnal.
Přiznání k úpadku firmy
Ve snaze ukázat své manažerské kvality Luděk Nezmar v klipu představuje svou fungující „velkou“ firmu na výrobu a distribuci hotových jídel. Ukazuje svůj vozový park (viděli jsme sedm vozů) a zmiňuje denní produkci dva a půl tisíce jídel (byť dle jiných údajů je to zhruba o tisíc jídel míň). Pro srovnání, v roce 2008 měla firma šestnáct vozů a připravovala rozšíření na šest tisíc jídel denně. Pro rok 2009 plánovala dokonce 15 tisíc jídel. Firma tedy neroste, naopak se redukuje.
Mediálně byla firemní ukázka zvládnuta vizuálně dobře. Ale z probíhajících insolvenčních řízení ve dvou firmách, mj. jedné na výrobu jídel, je zřejmé, že Nezmarovy firmy dluží skoro čtyřicet miliónů a jejich majetek je jen stotisícový. Je tedy velmi pravděpodobné, že demonstrovaný vozový park nemusí být majetkem, ale jen na leasing. Jen dluh firmy na výrobu jídel k jedinému věřiteli, k České správě sociálního zabezpečení, přesahuje sedm miliónů. To jednak převyšuje hodnotu všech vozů představených v klipu, jednak to dává tušit, že firma státu neodvádí platby za své zaměstnance po dlouhou dobu. Nejen za období krize, jak tvrdí Luděk Nezmar. V podstatě to znamená, že její činnost nestojí na ekonomických základech. Neodváděním daní křiví hospodářskou soutěž. Získává cenovou výhodu oproti konkurenčním firmám daně platícím. A hlavně dlužných patnáct miliónů vůči státu za Nezmara doplácíme my všichni ostatní, občané daně platící. Luděk Nezmar proto nemá pravdu, když se ve svém vysvětlujícím letáku dušuje, že občany obce nepřipravil o žádné peníze. A nejen občany obce, dluží každé rodině v celé republice. Od pravicového politika je takové protitržní a neetické podnikání nepřijatelné.
Podpora „nezávislých“autorit
Vedle lidí z firmy podpořily v klipu Luďka Nezmara dvě autority zvenčí. Jednou je také končící kolegyně ze zastupitelstva Jana Příhodová. A současně nynější ředitelka České obchodní inspekce, významného zákazníka Nezmarovy firmy. Druhá autorita garantuje Nezmarovy akademické kvality. U Marka Matějky, se v klipu objevuje titulek „univerzitní profesor“. Jenže dotyčný profesorem není, nemá vůbec žádnou pedagogickou ani vědeckou hodnost. Od Luďka Nezmara se liší jen tím, že aspoň vysokou školu dokončil. To, že dotyčný na VŠFS skutečně učí, a dokonce snad vede katedru, nijak nesvědčí o jeho kvalifikaci. Naopak to vrhá stín podezření na kvalitu zmíněné instituce, což ostatně v poslední době stále častěji prosakuje do tisku.
Nezmar vzdělanec II
O to pozoruhodnější je, že Matějka a Nezmar spolu tvoří vedení honosně znějící instituce „Institut Maxe Webera“. Jsou předsedou a místopředsedou správní rady. Na internetu se dozvíme, že jde o o.p.s. „s cílem pomáhat rozvoji obecné vzdělanosti a zvýšení konkurenceschopnosti českých studentů - absolventů na mezinárodním trhu práce. …U zrodu této obecně prospěšné společnosti stálo několik vysokoškolských učitelů, vědců základního i aplikovaného výzkumu a také výkonných manažerů z komerční i veřejnoprávní podnikové sféry“ (= Matějka a Nezmar). Dále se dozvíme, že “Institut Maxe Webera, o. p. s. je ojedinělou institucí v rámci celé České republiky. K velmi zajímavým projektům patří i pořádání hromadných konzultací (příprav) studentů vysokých škol ke státním závěrečným zkouškám. Naprosto unikátní je kurz nazvaný Státnice nanečisto, v jehož rámci si studenti otestují svůj výkon a zejména psychickou odolnost.“ Tuto službu asi jednou využije i Luděk Nezmar…Pokud se chcete vzdělat, více najdete na https://vzdelanimkuspechu.webnode.cz/o-nas/.
Závěrem
Celou dobu nám bylo divné, jak se Luďku Nezmarovi vůbec podařilo vytvořit tak obrovské dluhy – nejen vůči státu a i vůči soukromým firmám. Zdálo se nám, že doby, kdy nemajetné s.r.o. opakovaně odebíraly na fakturu značná množství zboží, za které následně neplatily, už jsou dávno proč a že tyto neduhy skončily s koncem privatizace. Soukromí vlastníci si přece dávají pozor, komu dodávají, dobře sledují, kdo jim platí, a kdo ne. Jak vidno, Luděk Nezmar své mediální zkušenosti nezapře a umí jich plně využít při podnikání i v politice, plně se drží přísloví o drzém čele. Mediální manipulace, světácká image a přesvědčivý projev dokážou zázraky a pořád se ještě najdou lidé, kteří uvěří. Nezbývá než doufat, že v naší obci jich moc není.